ثبت شرکت در روسیه
تیم نویسندگان رویال مهاجرت ژوئن 13, 2024

ثبت شرکت در روسیه

روسیه کشوری با فرصت‌های گسترده برای کارآفرینانی است که مایل هستند چالش راه‌اندازی یک تجارت را قبول کنند. دلایل مختلفی وجود دارد تا بدانید چرا ثبت شرکت در روسیه می‌تواند یک حرکت هوشمندانه باشد. جمعیت بزرگ و رو به رشد این کشور با بیش از 144 میلیون نفر، پایگاه مشتریان بالقوه قابل توجهی را ارائه می‌دهد. ضمن اینکه دولت روسیه چندین برنامه را برای کمک به شرکت‌های کوچک و متوسط و همچنین ترویج سرمایه‌گذاری بین‌المللی اجرا کرده است. با این وصف، کشور به مقصدی مطلوب برای شرکت‌هایی که در تلاش برای رشد هستند، تبدیل شده است.

با مشاوران موسسه مهاجرتی رویال مهاجرت همراه باشید تا این مسائل را بیشتر بررسی کنیم.

مزایای ثبت شرکت در روسیه

اگر برای مهاجرت به روسیه روش ثبت شرکت و سرمایه گذاری را مد نظر دارید، خوب است به مزایای این کار هم دقت داشته باشید. یکی از مزایای ثبت کسب‌وکار در روسیه، بازار وسیعی است که فرصت‌های زیادی را برای شرکت‌هایی که مایل به ورود به بازار یا افزایش تعداد مشتریان خود هستند، فراهم می‌کند. در بازار در حال توسعه روسیه، طبقه متوسط به سرعت در حال گسترش است و مشتریان پول نقد بیشتری برای خرج کردن در کالاها و خدمات مد نظر دارند.

همچنین روسیه بین اروپا و آسیا واقع شده و این موقعیت استراتژیک آن را به پلی بین دو قاره تبدیل کرده است. همین مسئله یکی دیگر از دلایل راه اندازی یک تجارت در روسیه است. زیرا روسیه تنها کشور در سراسر جهان است که با اقیانوس‌های منجمد شمالی و اقیانوس آرام مرز مشترک دارد و دارای 14 مرز زمینی است.

با این تفاسیر، چنین کشوری یک فضای مطلوب برای شرکت‌هایی است که می‌خواهند در سطح بین‌المللی رشد کنند. روسیه به دلیل موقعیت جغرافیایی خود به شرکت‌ها این فرصت را می‌دهد که با مشتریان و تأمین کنندگان در اروپا و آسیا تعامل داشته باشند.

علاوه بر این، با ثبت شرکت در روسیه به چندین انجمن بین‌المللی از جمله سازمان تجارت جهانی (WTO)، G20 و سازمان ملل متحد دسترسی خواهید داشت. زیرا روسیه با این مراکز مشارکت دارد و همین امر به شرکت‌ها اجازه دسترسی به ارتباطات و دارایی‌های جهانی را می‌دهد.

انواع شرکت در روسیه

برای سرمایه گذاری در روسیه با ثبت شرکت به یاد بسپارید که 2 نوع نهاد تجاری در روسیه وجود دارد:

 • شرکت‌های مسئولیت محدود (به روسی: общества с ограниченной ответственностью، به اختصار OOO)
 • شرکت‌های سهامی (акционерное общество، به اختصار PAO؛ به انگلیسی JSC) که ممکن است عمومی یا باز (OJSC) خصوصی یا بسته (PJSC) و مشارکتی (товарищество) باشند.

شرکت‌های مسئولیت محدود محبوب‌ترین نوع شرکت برای ثبت توسط اشخاص حقوقی در روسیه هستند. صاحبان آنها قانونا در قبال بدهی‌های خود فقط به میزان سرمایه‌ای که سرمایه گذاری کرده‌اند، مسئول هستند. حداقل سرمایه مورد نیاز 10.000 روبل روسیه است و ثبت چنین شرکتی سه روز کاری طول می‌کشد. این پروسه توسط خدمات مالیاتی فدرال انجام می‌شود. ضمن اینکه این نوع شرکت با درآمد سالانه کمتر از 200 میلیون روبل و بیش از 130 کارمند، واجد شرایط دریافت مالیات ساده است.

همچنین دو نوع شرکت سهامی روسی وجود دارد: عمومی (باز) و خصوصی (بسته). مؤسسان یک شرکت سهامی قرارداد کتبی برای تشکیل آن امضا می‌کنند. این قرارداد رویه‌هایی را برای ایجاد شرکت از قبیل اندازه سرمایه مجاز، انواع و دسته‌های سهام، بهای تمام شده سهام، دستور تسویه پرداخت‌ها و حقوق و مسئولیت‌های مؤسسان تعیین می‌کند.

سپس این قرارداد به منشور سازمان تبدیل می‌شود که حاوی اطلاعاتی در مورد نام شرکت، مکان دفاتر، نوع شرکت (عمومی/باز (ОАО, OJSC) یا خصوصی/بسته (ЗАО, CJSC)) و همچنین سایر اطلاعات خاص در مورد سهام، سرمایه و غیره خواهد بود. سرمایه ثبت شرکت در روسیه به صورت سهامی، باید ظرف یک سال از تاریخ تأسیس شرکت به طور کامل پرداخت شود. مگر اینکه در قرارداد تأسیس مدت کوتاه‌تری لازم باشد. با این حال، حداقل نیمی از سهام باید ظرف 3 ماه، از زمان ثبت دولتی شرکت، پرداخت گردد. هر چند سهمی که پرداخت شده لزوما به صاحب آن حق رأی نمی‌دهد.

مهاجرت به روسیه با ثبت شرکت

هزینه ثبت شرکت در روسیه

هزینه‌های ثبت شرکت در این کشور، شامل پرداخت هزینه دولتی برای ثبت درخواست به صورت شخص و یا مراجعه به دفتر اسناد رسمی است. در اصل، میزان هزینه‌ها بستگی به روش ارائه اسناد دارد:

ارسال شخصیدر اینجا میزان وظیفه دولتی 4000 روبل است. اگر بیش از یک مؤسس وجود داشته باشد، مبلغ به سهام مساوی تقسیم می‌شود.
ارسال الکترونیکیمهم است که قبل از ارائه درخواست، پرونده توسط EDS تأیید شده باشد. هزینه آن از 2000 روبل است.
همکاری با دفتر اسناد رسمیدر این مورد، بنیان‌گذاران نیازی به EDS شخصی نخواهند داشت. اسناد ثبت شرکت توسط یک دفتر اسناد رسمی ارسال می‌شود. با این حال، باید برای خدمات هزینه‌ای پرداخت شود که حدود 4000 روبل (بسته به منطقه) است.

اگر تصمیم دارید از مشاوران یا آژانس‌های حقوقی کمک بگیرید، آنها بسته کاملی از خدمات را برای ثبت نام، تهیه مدارک و پشتیبانی از فرایند به شما ارائه می‌دهند. هزینه خدمات حقوقی ممکن است بسته به پیچیدگی موقعیت شما و آژانس انتخابی متفاوت باشد. اما معمولا از 700 روبل (فقط تهیه اسناد) تا 5000 – 7000 روبل هزینه دارد. در نتیجه، تمام هزینه‌های ثبت نام هنگام تأسیس یک شرکت، نباید از 10.000 تا 15.000 روبل تجاوز کند.

کمترین هزینه هم 4000 روبل است.

شرایط ثبت شرکت در روسیه

برای ثبت شرکت در روسیه، توجه به برخی شرایط مهم است تا روند ثبت به سادگی انجام ‌شود. اولین مورد این است که سرمایه مورد نیاز (در حدود 20 الی 30 هزار دلار) را آماده کنید. این سرمایه برای راه‌اندازی شرکت و اجاره مکان استفاده می‌شود. مقدار این سرمایه ممکن است بسته به نوع فعالیت و اندازه شرکت متغیر باشد.

همچنین مهم است مستندات مربوط به سابقه کار مورد نیاز را هم جمع آوری کنید. البته در روند مهاجرت، لازم نیست در زمینه‌ مورد نظر سابقه کار زیادی داشته باشد. تنها داشتن یک طرح کسب‌وکار برای توضیح نحوه عملکرد بیزینس کافی است. اما با داشتن سابقه کار کافی، موفقیت شما تضمین شده است. در نظر داشته باشید که برای ثبت شرکت در این کشور، آشنایی با زبان روسی هم شرط ضروری نیست. اگرچه ممکن است آگاهی از زبان روسی فرایند را برای فرد ساده‌تر کند، اما این یک الزام مطلق نیست.

برترین کشور ها برای سرمایه گذاری

سرمایه گذاری در آلمان سرمایه گذاری در کانادا سرمایه گذاری در ترکیه سرمایه گذاری در فرانسه سرمایه گذاری در اسپانیا سرمایه گذاری در سوئد سرمایه گذاری در انگلیس سرمایه گذاری در دانمارک سرمایه گذاری در اتریش سرمایه گذاری در هلند سرمایه گذاری در ایتالیا سرمایه گذاری در آمریکا سرمایه گذاری در مجارستان 

قوانین ثبت شرکت در روسیه

برای ثبت یک شرکت، آدرس قانونی مورد نیاز است که در درخواست ثبت و متعاقبا در ثبت نام دولتی واحد اشخاص حقوقی (USRLE) ارائه می‌شود.

اگر هنوز آدرس خود را در اختیار ندارید، می‌توانید از خدمات اجاره دفتر با آدرس قانونی استفاده کنید. هزینه این سرویس به منطقه و مکان بستگی دارد.
هنگام ثبت یک شرکت، مقامات مالیاتی آدرس قانونی را برای دو معیار بررسی می‌کنند:

 • ویژگی آدرس‌های انبوه (Mass addresses)
 • قابلیت اطمینان مکان

آدرس‌های انبوه، آدرس‌هایی هستند که 10 شرکت یا بیشتر در آنها ثبت شده‌اند. شرکت می‌تواند در یک دفتر و حتی محل مسکونی اجاره‌ای ثبت شده باشد. به هر طریق مهم است که مکان فعالیت شما به طور قانونی ثبت شود.

ضمنا برای ثبت شرکت در روسیه به یک حساب بانکی هم نیاز دارید. شما می‌توانید این کار را در هر موسسه مالی انجام دهید. اگرچه افتتاح حساب رایگان است، اما ممکن است هزینه‌هایی نیز وجود داشته باشد. زیرا هر بانک هزینه‌های خود را برای نگهداری حساب تعیین می‌کند (حدود 1000 روبل در ماه).

فراموش نکنید که از سال 2015، ساخت مهر مدور شرکت اجباری شده است. ساخت مهر ساده بیش از 500 روبل هزینه ندارد. با این حال، چندان قابل اعتماد نیست، زیرا جعل کردن آن آسان است. همچنین امضای دیجیتال الکترونیکی آنالوگ هم برای شرکت‌ها مناسب است.

مدارک مورد نیاز برای ثبت شرکت در روسیه

برای ثبت یک شرکت در این کشور، به مدارکی نیاز است که شامل اسناد هویتی مدیر عاملان، مدارک هویتی شرکت و بیزینس پلن است. بیزینس پلن تأثیر بسیار مهمی بر قبولی پرونده دارد. علاوه بر این مدارک، باید مستنداتی که شامل آدرس شرکت، اطلاعات تعداد سهام‌داران، و نام شرکت و… است، به صورت کامل ارائه شود.

مدارک و مراحل ثبت شرکت در کشور روسیه

به طور کلی مدارک مورد نیاز برای ثبت شرکت در این کشور شامل موارد زیر است:

 • کپی شناسنامه یا گذرنامه افراد شریک در شرکت
 • تفاهم‌نامه شرکت و اساسنامه
 • بیزینس پلن
 • اطلاعات مدیر شرکت و اطلاعات هویتی او
 • اطلاعات مربوط به آدرس قانونی شرکت در روسیه (قرارداد اجاره یا مدارک مالکیت)
 • بیانیه بانکی که نشانگر واریز سرمایه سهام در یک حساب بانکی در روسیه باشد.

مراحل ثبت شرکت در روسیه

می‌توانید درخواست ثبت شرکت در کشور روسیه را به سفارت روسیه در ایران ارائه دهید و نتیجه و روند آن را از طریق سفارت پیگیری کنید. بررسی درخواست توسط اداره مهاجرت روسیه صورت می‌گیرد و نهاد مرتبط با ثبت شرکت در ایالت مورد نظر، وظیفه بررسی پرونده و ارائه نتیجه را بر عهده دارد.

زمان لازم برای ثبت شرکت در روسیه و دریافت تأییدات لازم، حدود 3 ماه طول می‌کشد. پس از صدور گواهی ثبت، مراحل تعیین مالیات و شرایط مالیاتی شرکت بررسی خواهد شد. سپس، فرایندهای مربوط به شروع به کار، بیمه و معرفی شرکت پیش می‌روند و فعالیت پرسنل آغاز می‌شود.

افتتاح حساب حقوقی در روسیه

هر فرد خارجی می‌تواند یک حساب بانکی در روسیه باز کند. شما برای این کار نیازی به شهروندی روسیه ندارید. فقط باید به طور قانونی در روسیه باشید (چه برای گردشگری، تجارت، تحصیل، یا با مجوز اقامت موقت). علاوه بر این، از اکتبر 2023، شهروندان برخی از کشورها نیز می‌توانند از کشور خود حساب بانکی در روسیه باز کنند. در نتیجه دو راه برای افتتاح حساب بانکی در هر نقطه از جهان وجود دارد: آنلاین یا حضوری.

مالیات مشاغل مختلف در روسیه

پس از بررسی مشاغل مورد نیاز روسیه، خوب است با سیستم مالیاتی ساده (STS) هم آشنا باشید. شرکت‌هایی که از STS استفاده می‌کنند از مالیات بر ارزش افزوده (بدون احتساب مالیات بر ارزش افزوده واردات) و مالیات بر سود شرکت‌ها معاف هستند. STS برای شرکت‌هایی در دسترس است که معیارهای زیر را دارند:

 • شرکت حداقل 75 درصد متعلق به افراد حقیقی است.
 • درآمد سالانه از 188 میلیون روبل تجاوز نمی‌کند.
 • ارزش دارایی‌های ثابت از 150 میلیون روبل بیشتر نمی‌شود.
 • کارکنان شرکت شامل بیش از 100 کارمند نیست.
 • شرکت شعبه ندارد.

علاوه بر این، شرکت ممکن است یکی از دو گزینه STS را انتخاب کند:

 • 15٪ از درآمد منهای هزینه (اما نه کمتر از 1٪ از درآمد) که در هر موضوع فدراسیون روسیه حق تعیین نرخ را به طور مستقل در محدوده 5 تا 15٪ قرار دهد.
 • 6٪ از درآمد که فدراسیون روسیه حق تعیین نرخ را به طور مستقل در محدوده 1 تا 6٪ دارد.

قبل از ثبت شرکت در روسیه، این نکته را به یاد بسپارید که نرخ مالیات شرکت‌ها در روسیه 20 درصد است. نرخ مالیات شرکت‌ها در روسیه از سال 2001 تا 2023 به طور متوسط 22.22 درصد بوده است. این مسئله در سال 2001 به بالاترین حد خود یعنی 43.00 درصد و در سال 2009 به پایین‌ترین رکورد 20.00 درصد رسیده است.

مهاجرت از طریق ثبت شرکت در روسیه

پس از ثبت شرکت، اتباع خارجی می‌توانند مشغول به کار شوند و مجوز و ویزای کار دریافت کنند. با توجه به مجوز کار استاندارد 1 ساله، مهاجرت طولانی مدت تنها در صورتی امکان پذیر است که اتباع خارجی در شرکت خود در موقعیتی از لیست متخصصان واجد شرایط کار کنند. برای بررسی این لیست بهتر است از یک وکیل مهاجرت به روسیه کمک بگیرید. همچنین پیشنهاد می‌کنیم شرایط زیر را هم مد نظر داشته باشید تا روند مهاجرت شما به درستی پیش برود.

1. تجارتی که مورد نظر است باید به نفع اقتصاد کشور روسیه باشد.

2. باید یک طرح کسب‌وکار با چشم‌انداز خوب حداقل برای 3 سال آینده ارائه شود.

3. تجارت مورد نظر باید به دنبال داشتن نتایج مالی مطلوب باشد.

4. پرداخت‌های قانونی مانند بیمه، مالیات و… باید به موقع انجام شوند.

5. متقاضی باید توانایی استفاده از زبان روسی را داشته باشد؛ زیرا این توانایی برای اخذ تابعیت روسیه ضروری است.

6. متقاضی باید منابع درآمد قانونی داشته باشد.

اقامت روسیه با ثبت شرکت

ثبت شرکت و جواز کار در روسیه

فراموش نکنید که هر تبعه خارجی می‌تواند در روسیه شرکتی راه اندازی کند، حتی اگر ویزای توریستی داشته باشد. متداول‌ترین نهاد ثبت شده به زبان روسی توسط کارآفرینان خارجی شرکت با مسئولیت محدود است. فرد خارجی می‌تواند مالک 100٪ با ثبت شرکت در روسیه را در اختیار داشته باشد و مانند برخی کشورها هیچ الزام قانونی برای استخدام فرد روسی به عنوان مدیر کل وجود ندارد.

مجوز کار HQS اجازه درخواست فوری برای اقامت را به شما می‌دهد، اما چنین اقامتی فقط برای مدت اعتبار مجوز کار (حداکثر 3 سال) معتبر خواهد بود. به شرط تمدید مجوز کار، مجوز اقامت هم قابل تمدید است. علاوه بر این، پیش‌نویس قانونی وجود دارد که در صورت تصویب، به دارندگان مجوز کار HQS امکان اقامت نامحدود می‌دهد. واجدین چنین شرطی افرادی هستند اقامت خود را بر اساس مجوز کار HQS دریافت کرده‌اند و به مدت 2 سال در روسیه بوده‌اند.

وکیل ثبت شرکت در روسیه

وکیل ثبت انواع شرکت در روسیه یک حقوقدان متخصص است که مجوزهای خاص برای انجام امور حقوقی و نمایندگی در زمینه ثبت شرکت‌ها را دارد. وظایف اصلی این وکیل شامل موارد زیر است:

 • راهنمایی مشتریان در فرایند ثبت شرکت
 • تدوین و تصویب مدارک لازم
 • ارائه مشاوره‌های حقوقی و مالی
 • نمایندگی در دفاتر ثبت شرکت و دادگاه‌ها
 • حضور در مذاکرات قراردادها و حل و فصل اختلافات حقوقی

ضمنا، این وکیل مسئولیت بررسی تغییرات قوانین حقوقی و مالی مربوط به شرکت‌ها را نیز بر عهده دارد تا مشتریان خود را از تغییرات قانونی در مسیر شهروندی روسیه، آگاه سازد.

خدمات موسسه مهاجرتی رویال

مشاوران موسسه مهاجرتی رویال مهاجرت به کارآفرینان کمک می‌کنند تا در روند ثبت شرکت برنامه ریزی مناسبی داشته باشند. گفتیم که برای این کار به آشنایی با زبان روسی نیست؛ اما داشتن بیزینس پلن ضروری است. با توجه به نکات جزئی اما مهمی از همین دست، شما را در مراحل ثبت شرکت در روسیه راهنمایی می‌کنیم و از ارائه بیزینس پلن تا تأیید درخواست، در کنار شما هستیم. با توجه به سادگی روند ثبت شرکت در کشور بزرگ روسیه، کارآفرینان می‌توانند با سرمایه مورد نیاز و بدون نیاز به سابقه کاری خاص، به راه‌اندازی کسب‌وکار در این کشور بپردازند.

سخن پایانی

روسیه بازار بزرگ و در حال گسترش، کارکنان بسیار ماهر، منابع طبیعی فراوان و محیط تجاری دوستانه‌ای را در خود جای داده است. در نتیجه فرصت‌های زیادی را برای شرکت‌هایی که مایل به توسعه و بهبود سودآوری خود هستند، ارائه می‌دهد. در حالی که انجام تجارت در روسیه بدون شک پیچیده و مملو از موانع است، مزایای بالقوه آن همیشه قابل توجه خواهد بود. کارآفرینانی که مایل به حرکت در چشم‌انداز منحصر به فرد فرهنگی، سیاسی و اقتصادی روسیه هستند، می‌توانند در این بازار پویا و هیجان‌انگیز به موفقیت دست یابند. برای ثبت کسب‌وکار خود در روسیه همین امروز با مشاوران رویال مهاجرت تماس بگیرید.

سؤالات متداول

دلایل مختلف برای راه اندازی کسب‌وکار در روسیه چیست؟

موقعیت استراتژیک کشور، ساختار مالیاتی سودمند، حمایت دولت، دسترسی به بزرگ‌ترین بازارها و همچنین دسترسی به کارگران ماهر.

دولت روسیه برای تشویق سرمایه گذاری خارجی چه ابتکاراتی در پیش گرفته است؟

معافیت‌های مالیاتی، کمک‌های مالی، مراحل ثبت کسب‌وکار آسان، تسریع در درخواست و صدور مجوزها، به حداقل رساندن تشریفات اداری و افزایش شفافیت.

هزینه ثبت شرکت در کشور روسیه چقدر است؟

حداقل هزینه به نوع شرکت مورد نظر بستگی دارد؛ اما به طور کلی 20 الی 30 هزار دلار نیاز دارید.

ویزای ثبت شرکت در روسیه چیست؟

دولت روسیه ویزای خاصی را برای این مسئله در نظر ندارد. مسئله اصلی دریافت ویزای کاری پس از ثبت شرکت است.

مقالات مرتبط

مهاجرت کاری به روسیه

مهاجرت کاری به روسیه

کمبود فرصت‌های شغلی و پایین بودن دستمزدها همواره سبب شده است که مهاجران زیادی از آسیا و تمام نقاط دنیا، روسیه را برای اشتغال انتخاب …

وکیل و مشاور مهاجرت روسیه کیست؟

وکیل و مشاور مهاجرت روسیه کیست؟

روسیه چهارمین مقصد مهاجرت بین‌المللی است. شرایط خوب این کشور سبب شده است که در سال‌های اخیر تقاضا برای استخدام وکیل مهاجرت روسیه افزایش پیدا …

مشاغل مورد نیاز روسیه

مشاغل مورد نیاز روسیه

بهبود و توسعه اقتصاد روسیه، وابسته به جذب نیروی متخصص و ماهر از کشورهای دیگر است. به‌همین دلیل است که دولت روسیه همواره از مهاجرت …

ثبت شرکت در روسیه

ثبت شرکت در روسیه

روسیه کشوری با فرصت‌های گسترده برای کارآفرینانی است که مایل هستند چالش راه‌اندازی یک تجارت را قبول کنند. دلایل مختلفی وجود دارد تا بدانید چرا …

نظر خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره رایگان مهاجرت